Street handbola noteikumi
Laukums: 10m garumā, 10m platumā. Var spēlēt sportā zālē, kā arī āra laukumos.
Vārti: 2.40m x 1.60m
Vārtu laukums: ceturdaļaplis vai taisna līnija, 4m no vārtiem.
Starta līnija: 8m līdz 10m no vārtiem.
Komandas: 4 pret 4
Bumba: 44 cm apkārtmērs. Neatlecoša un mīksta
Tiesneši: Spēles tiesā spēlētāji, var tik pieaicināti arī neatkarīgi tiesneši.
Spēles ilgums: 8 min. Laiks netiek apstādināts.
Pamatnoteikumi:
Spēle notiek 4 pret 4. Komanda sastāv no 4 spēlētājiem. Jebkurš aizsargs var ieņemt vietu vārtos. Tādejādi uzbrukumā esošā komanda vienmēr atrodas vairākumā. Viens spēlētājs drīkst atrasties ‘’maiņā’’.
Spēlētāju maiņa notiek aiz starta līnijas. Ja laukumā tiek fiksēti vairāk spēlētāji nekā atļauts, tad uzbrūkošajai komandai piešķir 2 punktus.
Spēle sākas no starta līnijas (vismaz vienam uzbrūkošās komandas spēlētājam ar bumbu jāšķērso starta līnija). Spēli uzsāk izlozē.
Spēle notiek bez fiziska kontakta. Street Handbolā nav brīvmetiena vai soda metiena. Tīša fiziska kontakta veidošana ir sodāma ar +2 punktiem uzbrūkošajai komandai. Ja kontakts ir veidots metiena laikā, bet metiens nonāk vārtos, komanda saņem 2 punktu par metienu un 2 punktus par sodu.
Street handbolu spēlē bez dribla. Par driblu tiek uzskatīta arī neveiksmīga piespēle, ja ķeršanas brīdī bumba nokrīt uz zemes. Ja aizsargam bumbu izdodas pārķert un tā atsitas pret zemi, tad tas netiek uzskatīts par driblu.
Spēlētāji drīkst bumbu pārvaldīt ar jebkuru ķermeņa daļu, izņemot zemāk par ceļgalu. Ja bumba pieskaras kājai zemāk par ceļgalu, tā tiek uzskatīta par spēli ar kāju un bumba nonāk otras komandas pārvaldībā. Tikai vārtsargs drīkst bumbu atvairīt ar pilnīgi jebkuru ķermeņa daļu.
Spēlētājiem ar bumbu rokās ir atļauti 3 soļi. Pēc 3 veiktiem soļiem atļauts bumbu pārvaldīt vēl 3 sekundes. Piesitiens nav atļauts. Ja aizsargam bumbu izdodas pārķert un tā atsitas pret zemi, tad tas netiek uzskatīts par driblu.
Uzbrukumā komandas dodas pamīšus, nogādājot bumbu aiz starta līnijas (vismaz vienam spēlētājam no uzbrūkošās komandas ar bumbu jāšķērso starta līnija).
Katrai komandai ir viens uzbrukums, neatkarīgi no tā vai vārti tiek gūti vai nē (tehniskā kļūda uzbrukumā).
Pēc jebkuras tehniskās kļūdas, bumba spēlē jāievirza no starta līnijas. Izspēles laikā no starta var veikt metienu pa vārtiem, balsta kāju neatraujot no zemes.
Aizsargam ir iespēja aktīvi vai pasīvi ‘’spēlēt bumbā’’, mēģinot bumbu pārķert vai bloķēt. Šādā situācijā aizsargs nedrīkst veidot kontaktu. Ja aizsargs ievēro visus noteikumus un uzbrucējs tīši vai netīši ar bumbu uzgrūžas vai uzlec virsū, tiek fiksēta uzbrucēja kļūda un bumba nonāk otras komandas pārvaldībā, uzsākot spēli no starta līnijas.
Ja gadījumā uzbrukuma laikā vārtu laukumā atrodas divi vai vairāki spēlētāji no aizsargājošās komandas, tad +2 punkti automātiski tiek piešķirti uzbrūkošajai komandai.
Pēc vārtu gūšanas, vārtsarga piespēli, kas tiek veikta uz starta līnijas, pārķert aizliegts. Ja vārti nav gūti, piespēles nogādāšanu uz starta līniju drīkst apgrūtināt, pārķerot piespēli (tā joprojām jānogādā aiz starta līnijas.
Par katru vārtu guvumu tiek piešķirts 1 punkts, par atraktīvu vārtu guvumu – 2 punkti.
Par atraktīviem vārtiem tiek uzskatīti:
- vārti, kas gūti pēc 360 grādu apgrieziena gaisā,
- vārti, kas gūti, kad metiena brīdi spēlētājs atrodas ar muguru pret vārtiem,
- vārti, kas gūti pēc metiena, kurš tiek izpildīts, noķerot bumbu gaisā un lēciena brīdī.
Vārti tiek ieskaitīti, ja bumba pilnībā šķērsojusi vārtu līniju.
Ja bumba no aizsargiem šķērso vārtsarga laukumā sānu vai gala līniju, tā paliek komandai, kas atrodas aizsardzībā. Ja bumba šķērso sāna līnijas, tad bumba pāriet pretējās komandas pārvaldībā (sānu auti). Spēle turpinās, ja bumba ir šķērsojusi starta līniju.
Spēles tiesneši nosaka, cik punktus par katru vārtu guvumu komanda iegūst. Par jebkuru aizsarga pārkāpumu uzbrūkošai komandai piešķir 2 punktus.
Galvenais – spēlēt ar prieku, nevienu netraumēt un baudīt skaistu uzbrukuma handbolu.