Federācija 03.03.2022 21:47

Latvijas Handbola federācija atļauj Baltkrievijas handbolistiem turpināt pārstāvēt HK Ogre/Hydrox

144

Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus Pasaulē, arī Latvijas Handbola federācija saskārās ar dažādiem Ukrainas atbalsta kontekstā svarīgiem jautājumiem. Viens no tiem bija par HK Ogre/Hydrox sastāvā spēlējošajiem Baltkrievijas handbolistiem. Latvijas Handbola federācijas valde jau iepriekš paudusi savu nostāju attiecībā uz Krievijas un Baltkrievijas agresiju pret Ukrainu un pieņēmusi mērus attiecībā uz Eiropas līmeņa startiem. Mēs, kā federācija, neatbalstām nekādu agresiju nedz pret Ukrainas tautu, nedz tās teritoriālo nedalāmību. Mēs esam vienoti ar Ukrainas tautu un sadarbosimies tikai ar tiem sportistiem, funkcionāriem, institūcijām un valstīm, kuras neatbalsta Krievijas iebrukumu Ukrainā. Solidarizējoties ar Ukrainas tautu, LHF skaidri paziņo, tiks vērtēta katra sportista, trenera, tiesneša un sporta funkcionāra rīcība neatkarīgi no valsts piederības un, ja tiks novērota provokatīva darbība, agresija vai kāds cits atbalsts Krievijas un Baltkrievijas vadītāju rīcībai, no LHF puses tiks pieņemti stingrākie lēmumi.

Runājot par abiem Baltkrievijas spēlētājiem Ogres komandas sastāvā, mēs, kā federācija, esam ciešā kontaktā gan ar viņiem, gan ar kluba menedžeri. Izglītības un zinātnes ministrija ir paudusi savu nostāju šajā jautājumā, tomēr, dodot iespēju katru situāciju izvērtēt individuāli. Pēc pārrunām ar komandu, handbolistiem un LHF valdi, LHF lēma abiem handbolistiem atļaut turpināt pārstāvēt HK Ogre/Hydrox komandu gan Latvijas, gan Baltijas handbola līgas čempionātos. Savu lēmumu Latvijas Handbola federācija pamato sekojoši:

Aleksejs Haisa (Aliaksei Haisa) un Aleksandrs Patsikailiks (Aleksandr Ptsykailik) Latvijā uzturas jau kopš 2019. gada, turklāt šeit dzīvo kopā ar ģimenēm. Šie cilvēki ir iestājušies par mūsdienu vērtībām, publiski pauduši nosodījumu Krievijas un Baltkrievijas režīmam un agresijai. Abi handbolisti šeit ir nodarbināti uz darba līguma pamata, un viņiem nav noslēgts profesionāla sportista līgums ar HK Ogre/Hydrox. Kas nozīmē, ka šajā situācijā jebkurā firmā, jebkurā nozarē varētu atrast krievu, baltkrievu tautas cilvēku un lūgt pamest ne tikai darba vietu, bet arī Latviju. Mēs esam dzirdējuši Krišjāņa Kariņa teikto, ka šī ir Krievijas valsts vadītāja noziedzība pret Ukrainu, nevis visu krievvalodīgo cilvēku īstenota agresija. Tādēļ ir jābūt saliedētiem, pat ja runājam dažādās valodās. Tāpat abi sportisti apstiprina, ka plāno iegūt Latvijas pilsonību un savu dzīvi, un nākotni, saista ar Latviju. Turklāt gan Haisa, gan Patsykailiks pārstāvēja Latvijas klubu izlasi, aizvadīta gada nogalē Rīgas Domes kausā – mugurā velkot Latvijas izlases kreklu un Latvijas valsts himnas laikā, stāvot zem Latvijas karoga. Abi handbolisti ir pilnībā pret Krievijas un Baltkrievijas agresiju un nežēlīgajām darbībām Ukrainā. Kā viens, tā otrs sportists iestājas pret savas dzimtās valsts autoritāro režīmu un to min, kā vienu no iemesliem, kādēļ izlēmuši pamest Baltkrieviju.

Arī HK Ogre/Hydrox komanda sniedza savu oficiālo paziņojumu un nostāju, kurā skaidroja abu Baltkrievijas spēlētāju attieksmi pret notikumiem: HK Ogre informē LHF, ka kluba spēlētāju nostāja bija zināma vēl pirms Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā un pirms tika uzsāktas minēto kluba spēlētāju sporta gaitas HK Ogre/Hydrox komandā. Kluba spēlētāji emigrēja no Baltkrievijas politisku apsvērumu dēļ un bija jau publiski izteikušies pret karu Ukrainā. Tāpat viņi publiski pauda savu nostāju pret Lukašenko politiku un parakstīja petīcijas pret viņu, līdz ar to, lai novērstu iespējamās represijas, spēlētāji ar savām ģimenēm emigrēja uz Latviju.

Kluba spēlētāji jau ilgus gadus dzīvo Latvijā, un viņu ģimenes izteikušas lūgumu pēc Latvijas normatīvos noteiktā termiņa, nokārtot formalitātes, lai kļūtu par pilntiesīgiem Latvijas Republikas pilsoņiem. Pārrunu laikā ar LHF kluba spēlētāji norādīja, ka viņiem nav, kur atgriezties, jo viņu politiskie uzskati nesakrīt ar Baltkrievijas šī brīža agresīvo politiku.

Latvijas Handbola federācijā darbojas arī Krievijas tiesnese Viktorija Alpaidze, kura reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un tur īstenoto karu, vērsusies pie Latvijas Handbola federācijas ar lūgumu, uzņemt viņu LHF tiesnešu vidū. Viktorija jau desmit gadus kopā ar vīru dzīvo Latvijā, ir apguvusi latviešu valodas pamatzināšanas un šobrīd veic nepieciešamās formalitātes Latvijas pilsonības iegūšanai. Viktorija Alpaidze: “Nekādā mērā neatbalstu tās šausmas, kas notiek Ukrainā. Latviju uzskatu par savām mājām. Šeit ir mana ģimene, draugi un kolēģi. Šobrīd esmu Latvijas pilsonības iegūšanas procesā un savu nākotni saistu tikai ar Latviju.”

LHF valde ar LHF Padomes priekšsēdētājas atbalstu, izvērtējot katru situāciju atsevišķi, pieņēma lēmumu – atļaut spēlētājiem – Aleksejam Haisa un Aleksandram Patsykailik, kā arī tiesneseiViktorijai Alpaidze piedalīties LHF un Baltijas handbola līgas rīkotajās sacensībās.

Tāpat ikvienu handbolistu, līdzjutēju un Latvijas iedzīvotāju aicinām būt iecietīgiem, adekvātiem un sapratīgiem, nevērst savas dusmas, emocijas un agresiju pret līdzcilvēkiem, bet veltīt savu spēku un enerģiju palīdzībai Ukrainai un tās iedzīvotājiem.