Federācija Mūsējie ārzemēs 16.11.2022 10:00

Trenere Linda Bogdanova ieguvusi EHF Master Coach sertifikātu

Master Coach Course, EHF 2022 Women's Euro - Slovenia, North Macedonia, Montenegro, Ljubljana, Slovenia, 12.11.2022, Mandatory Credit © Jure Erzen / kolektiff

Salaspils Sporta skolas handbola trenere Linda Bogdanova nedēļas nogalē nokārtojusi disertāciju un ieguvusi EHF Master Coach sertifikātu. Pabeidzot trīs daļu kursu, kas aizvadīts Ungārijā, Slovēnijā un Portugālē, Linda ieguvusi zināšanas praktiskajā treniņu vadīšanā, tā filozofijā, mūsdienīgās spēļu taktikas izmantošanā, vārtsargu fiziskajā un psiholoģiskajā sagatavošanā, antidopingā, traumu profilaksē un citās tēmās. Turklāt tas viss apgūts ne tikai teorētiski, bet arī praktiski. 

Linda Bogdanova mācības EHF organizētajos Master Coach kursos uzsāka šī gada janvārī. Kursi tika sadalīti trīs moduļos jeb daļās, kur katrā no tiem treneriem bija iespējams apgūt dažāda veida teorētiskās un praktiskās iemaņas handbolā. 

Sešu dienu garumā 21 potenciālais Master Coach sertifikāta ieguvējs no septiņām dažādām Eiropas valstīm pulcējās Slovēnijas galvaspilsētā Ļubļanā, kurā norisinājās EHF EURO Kausa kvalifikācijas spēles sievietēm, lai piedalītos trešajā un tai skaitā pēdējā profesionālā kursa modulī. Pirmais kursa modulis tika aizvadīts EHF EURO 2022 (Eiropas čempionāta finālturnīrs) vīriešiem spēļu laikā, Ungārijā, bet otrais modulis Portugāles pilsētā Porto no 11. līdz 16. jūlijam.

Linda Bogdanova dalās piedzīvotajā: “Šis kurss ir devis daudz informācijas, pārliecības un zināšanas, kuras turpmāk izmantot savā treneres profesijā. Jāpiemin, ka arī mums grupa bija patiešām forša ar treneriem no Ungārijas, Spānijas, Vācijas, Horvātijas, Rumānijas, Beļģijas, Somijas. Ar viņiem arī turpmāk uzturēsim kontaktus un dalīsimies savā pieredzē, izstrādātajiem materiāliem.

Pirmajos divos kursa moduļos potenciālie treneri apguva trenēšanas filozofiju, spēļu analīzi, vadību un menedžmentu, praktisko treniņu vadīšanu, treniņu teoriju un individualizāciju, kā arī vārtsargu fizisko un psiholoģisko sagatavošanu, un traumu profilaksi. Pēdējais modulis Ļubļanā ietvēra daudz mūsdienīgākas un praktiskākas apmācības tehniku ar iespēju apmeklēt un analizēt EHF EURO 2022 spēles iekštelpu arēnā “Arena Stožice”.

Trešā moduļa laikā uzsvars tika likts uz to, ka handbolā iespējams ņemt piemēru un mācīties arī no citiem sporta veidiem. Ar potenciālajiem treneriem pieredzē dalījās pieredzējuši lektori hokejā un volejbolā. Programmā ietilpa arī kurss antidopinga profilaksē un godīgas spēles principa ievērošanā. 

Papildus viens no Master Coach/Pro License kursa žūrijas locekļiem un Ļubļanas Universitātes Sporta fakultātes vadītājs, slovēnis Marko Šibila, un EHF Methods Commission locekle Monika Tijstermana (Monique Tijsterman) no Nīderlandes prezentēja individuālās un grupas taktiskās iemaņas uzbrukumā un aizsardzībā. Apmācības notika ne tikai teorētiski, bet arī praktiski, dalībniekiem izmēģinot teorētiskās zināšanas spēles laukumā. Tāpat Monika Tijstermana sniedza ieskatu mūsdienu uzbrukuma tendencēs, piemēram, spēlējot 6 pret 5, 6 pret 6 un 7 pret 6, iekļaujot piemērus no EHF EURO spēlēm, tai skaitā arī no U18 Latvijas izlases spēles Rīgā, Eiropas Čempionāta laikā. Noslēgumā tika aizvadīts mediju komunikācijas seminārs Deivida Obererlehera (David Obererlacher) vadībā. 

Linda Bogdanova stāsta par noslēguma darbā pētīto un aizstāvēšanas procesu: “Master Coach Thesis man bija par Latvijas U17 meiteņu izlases startu Eiropas čempionātā Lietuvā, 2021.gada vasarā. Ceru, ka veiktā analīze un izstrādātie vingrinājumi noderēs, lai izlase veiksmīgāk varētu sagatavoties nākamajam Eiropas čempionātam U19 vecuma grupā 2023.gada vasarā. Aizstāvēšana man iekrita pašā pēdējā dienā. Darbus aizstāvējām žūrijas priekšā, kurā bija 3 EHF lektori Marko Sibila (Slovēnija), Zoltan Marczinka (Ungārija) un Dr.Wolfgang Pollany (Austrija). Jāsaka, ka satraukums, protams, ka bija, aizstāvot darbu angļu valodā, bet viss noritēja veiksmīgi. Jāpiemin, ka ne visi nokārtoja, jo dažiem no treneriem darbs jāpārstrādā un jāgatavojas nākamajai aizstāvēšanai.”

Sestdien, 12. novembrī, dalībniekiem, kuri veiksmīgi aizstāvēja disertāciju, sertifikātus pasniedza Eiropas Handbola federācijas viceprezidents Predrags Boskovičs (Predrag Boskovic).

Linda Bogdanova iedrošina arī citus trenerus izmantot piedāvātās iespējas un pilnveidoties profesijā: “Pateicos Latvijas Handbola federācijai un Salaspils sporta skolai par atbalstu! Vēlos arī iedrošināt pārējos trenerus, it īpaši jaunos handbola trenerus,  iesaistīties šādās EHF  piedāvātajās treneru programmās, paplašinot savas zināšanas un iegūstot kontaktus no citiem klubiem”

Plašāku informāciju par EHF Master Coach kursiem lasi mūsu rakstā, kā arī EHF mājaslapā.

Informācija iegūta no EHF mājaslapas publikācijas.

Foto pieder ©EHF/kolektiffimages