Izlases Vīriešu izlase 11.06.2019 21:00

Latvija pirmo reizi vēsturē iekļūst Eiropas čempionāta finālturnīrā

Šovakar Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā, Latvija 2020. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē ar 25:24 pieveica 2017. gada pasaules čempionāta bronzas medaļnieci Slovēniju, pirmo reizi vēsturē garantējot sev vietu Eiropas čempionāta finālturnīrā. Rezultatīvākais ar 13 vārtiem šajā mačā bija Dainis Krištopāns.

Latvijas nacionālā izlase kvalifikācijas turnīra pirmajās četrās spēlēs bija izcīnijusi trīs uzvaras, vienīgo zaudējumu piedzīvojot pirmajā spēlē viesos pret 2017. gada pasaules čempionāta bronzas medaļnieci Slovēniju (21:27). Turpinājumā Latvija savā laukumā Valmierā ar 29:25 pieveica Nīderlandi, savukārt aprīlī Latvija gan viesos (24:18), gan Valmierā (30:24) apspēlēja Igaunijas handbolistus.

Slovēnija jau pirms šī mača bija garantējusi vietu finālturnīrā, taču Valmierā vienalga ieradās praktiski labākajā sastāvā, neslēpjot vēlmi trešdienas vakarā garantēt pirmo vietu grupā. Latvijas izlase spēli iesāka ar milzu enerģiju un drīz vien bija vadībā ar 5:2. Lielisku spēli vārtos jau ar spēles pirmajām minūtēm demonstrēja Artūrs Kuģis, sniedzot arī visai pārējai komandai iedvesmu un lielu pārliecību. EHF Čempionu līgas uzvarētājs Dainis Krištopāns demonstrēja pasaules klases handbolu, iespējas izmantoja arī citi spēlētāji, un pēc pirmā puslaika Latvija bija vadībā ar 14:10.

Otrā puslaika ievadā slovēņi laukumā sūtīja Mihu Zarabecu, kurš ir viens no labākajiem saspēles vadītājiem Eiropā, taču Valmierā ieradās tikai otrdienas vakarā un izlaida pirmsspēles treniņu. Slovēņi spēlēja ātru handbolu un ļoti strauji deldēja rezultāta starpību, puslaika sākumā veicot iespaidīgu 6:1 izrāvienu un pārņemot vadību (16:15). Latvija šajā brīdī parādīja spēcīgu raksturu un otrajā daļā spēja atgūt nedaudz komfortablāku pārsvaru (20:17).

Ar to gan Slovēnija izlasi salauzt neizdevās, un viesi ātri atkal atguvās (20:20). Nepilnas trīs minūtes pirms beigām Slovēnija pārņēma vadību (24:23), pie tam divu minūšu sodu nopelnīja Evars Klešniks. Izskaņā spēli savās rokās ņēma Krištopāns, kurš guva vēl divus vārtus (25:24), bet vārtos izcils bija Kuģis, kurš neielaida vairs nevienu bumbu, un Latvija svinēja vēsturisku uzvaru (25:24), pirmo reizi nodrošinot vietu Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Latvijas izlase piecās spēlēs šajā kvalifikācijā izcinījusi četras uzvaras, jau šobrīd garantējot otro vietu grupā. Arī Slovēnijai ir astoņi punkti, bet labāka gūto un zaudēto vārtu starpība savstarpējos mačos.