Izlases Vīriešu izlase 16.06.2019 21:00

Uščins: “Šis nav viena gada panākums, daudzi uz to tiecās 20 gadus”

LAT_SLO_handbols-364.jpg

Latvijas nacionālās izlases galvenais treneris Armands Uščins sniedzis savu komentāru īsi pēc atgriešanās no pēdējas spēles Nīderlandē. Treneris, protams, neslēpj prieku par iekļūšanu Eiropas čempionāta finālturnīrā, bet atzīmē, ka jau šajā brīdī pirmās domas ir par to, cik liels un smags darbs tagad būs priekšā. 

“Emocijas šobrīd jau ir nedaudz norimušās. Bet pirmais, par ko šobrīd domāju, ir tas, cik liels un smags darbs ir priekšā. Skaidrs, ka ir liels prieks par paveikto, bet tagad tiešām jau domāju par to, kas mums būs jāizdara, lai neaizbrauktu uz Eiropas čempionātu kā kaut kādi peramie zēni. Mūsu komandai šāds notikums būs pirmo reizi, tā būs pirmā tāda līmeņa pieredze,” atgriežoties Latvijā atzīmē izlases galvenais treneris Armands Uščins. 

“Protams, arī kā trenerim pret Slovēniju bija smagākā spēle. Visi spēlētāji, treneri, visi iesaistītie gribēja darbu izdarīt jau trešdien. Viss tam bija pakārtots. To arī izdevās paveikt. Aizlidojām uz Nīderlandi un neslēpšu, ka emocionāli iekšā bija tukšums. Mēs ļoti gribējām uzvarēt arī viņus, bet emocionāli bija grūti. Nesavācām kaut kādas bumbas, neizmantojām iespējas, visās lietās kaut kas nedaudz pietrūka,” turpināja Uščins.

Treneris arī atklāja savas sajūtas brīdī, kad mača trešdien otrajā puslaikā slovēņi pārņēma iniciatīvu un arī vadību: “Galvā ir tikai viena doma – kā atgūt spēlētājiem pārliecību, ka varam uzvarēt. Vajadzēja atrast pareizos vārdus. Īstenībā jāatzīmē arī tas, ka lielā mērā spēli aizvadījām ar astoņiem spēlētājiem, kamēr viņiem principā bija divi sastāvi. Tie it kā ir tādi sīkumi, bet katrai niansei ir nozīme. Spēlētājiem vajadzēja nomierināties. Kad spēle nerit kā gribētos, tad sākas haotiskas darbības, kādam gribas glābt nāciju. Bija jāatgūst pārliecība un vienkārši jānomierinās.”

“Protams, ka pret Slovēniju aizvadījām ļoti labu spēli, plus tas, ko darīja Dainis [Krištopāns] un Artūrs [Kuģis]…Dainis šobrīd visai Eiropai ir bieds. Tajā pašā laikā mums ir vēl, pie kā strādāt, lai izmantotu viņu pilnībā. Dainis bieži uz sevi uzvelkt divus trīs spēlētājus, tāpēc jāspēj izmantot arī pārējos spēlētājus. Protams, ka tas, ko viņš paveica [13 vārti] ir ārpus jebkādiem standartiem. Lasīju Slovēnijas presi un zinu, ka viņi ļoti gatavojās. Viņi zināja visu, bet vienkārši nerada pretlīdzekļus. Dainim tāpat kā visiem pārējiem bija skaidrs mērķis. Tas viņam ir ļoti svarīgi, jo tāds Dainis ir viens no labākajiem handbolistiem pasaulē. Viņš nebaidās uzņemties iniciatīvu un guva vārtus svarīgos brīžos. 

Vai Artūram šī varētu kļūt par pagrieziena spēli karjerā? Artūram abas spēles pret Slovēniju izdevās ļoti labas. Es piekrītu, ka tas tiešām var būt lūzuma punkts. Varbūt Artūrs bija nonācis pat tādā situācijā, ka nezināja, kur tālāk doties, jo pēdējā sezona vairāku apstākļu dēļ Vācijā neizdevās. Artūra parādītais sniegums tiešām varētu kļūt par lielu pagrieziena punktu viņa karjerā,” stāsta Uščins. 

“Kurā brīdī noticējām, ka varam būt starp labākajām divām komandām grupā? Domāju, ka pēc pirmā sabraukuma. Slovēnijā zaudējām, bet aizvadījām labu spēli, savukārt pret Nīderlandi mājās kontrolējām spēli, uzvarējām ar četriem vārtiem, lai arī mača gaitā bija arī lielāks pārsvars. Visi sapratām, ka esam uz to spējīgi. Plāni mums ir jau šobrīd. Rudenī būs izlašu logi, kaut ko izdomāsim tajā laikā. Iespējams, nedaudz pārcelsim arī Domes kausu, lai tas būtu tuvāk Eiropas čempionātam. Tik uz Eiropas čempionāta finālturnīru nav viena gada darbs, jau viņiem teicu, ka ir vairāki, kas uz to tiecās visus 20 gadus. Šoreiz kopā sanāca visi labākie. Tagad ir pacēlums. Man liekas, ka tagad gan emocijas mazinās, jo kvalifikācijas laikā visi bija tik ļoti koncentrējušies un uzvilkti, ka tagad tas viss mazinās.”

“Paldies gribu pateikt arī visiem, kuri mūs atbalstīja. Gan izbraukuma spēlēs, gan, protams, arī mūsu laukumā. Cilvēki spēja sarūpēt fantastisku atmosfēru. Ceram, ka pēc šī panākuma līdzjutēju mums kļūs vēl vairāk. Skatītāju atbalsts vienmēr ir ļoti svarīgs. Vienmēr esmu teicis, ka tas ir kā astotais komandas spēlētājs. Uzskatu, ka trešdien arī līdzjutēji bija ļoti svarīgs faktors panākuma izcīnīšanai.”