Veterāni 20.05.2019 21:00

Trīs ”fotofiniši” vienā sestdienā.

image.jpg

Sestdien 25. maijā, tikai 400 km no Rīgas, netālu no Polijas un Baltkrievijas robežas, Lietuvas SPA karalistē Druskininkos, notiks Lietuvas atklātā čempionāta veterāniem  2018./19. gada sezonas septītā – izšķirošā tūre. Ja jau iepriekš esmu rakstījis, ka arī handbolā mēdz būt fotofiniši, tad tāda intriga kā šogad, nav bijis nevienā no līgas aizvadītajām padsmit sezonām.  

Izspēles kārtība.

Komandu skaits un sadalījums pa grupām tāds pats, kā pirmajās trīs tūrēs – attiecīgi astoņas dāmu, četras vīru (berniukas, lietuviešu val.) 35+ un sešas kungu (Vyrai, lietuviešu val.) 45+ komandas. Ar kopīgiem lietuviešu – latviešu spēkiem beidzot tika nokomplektēta Šauļu Žemaitijas komanda…

Sacensību norise.
Dāmām
Ogres HK šobrīd ar 46 punktiem dala 3./4 vietu ar Kauņas SANTAKA. Par vienu punktu atpaliek 5. vietā atrodošā Pasvales EGLUTE. Lai ieņemtu 3. vietu uzdevums skaidrs, bet nebūt ne vienkāršs – vispirms apakšgrupā jābūt augstāk par SANTAKU. Viļņas MRK, kura arī ir mūsējo apakšgrupā, jau pirmo vietu kopvērtējumā ir izcīnījusi un varētu cerēt, ka noslēguma tūrei koncentrēsies mazāk. Pie tam, 4. tūrē Ogres meitenes uzvarot, tieši Lietuvas galvaspilsētas handbolistes, ieņēma pirmo vietu. Ceturtā komanda apakšgrupā – Skrīveri – savas tautietes ir pārspējusi tikai vienreiz –  pagājušās sezonas pašā izskaņā. Diemžēl identiska situācija ir otrajā apakšgrupā. Kauņas Ažuolas jau ir 59 punkti un garantēta otrā vieta kopvērtējumā. EGLUTE 6. posmā ieņēma otro vietu, taču 5. posmā otro vietu izcīnīja Alitusas komanda, kura gan nevar pacelties kopvērtējumā, taču gan jau vēlēsies noslēgt sezonu ar iespējami augstāku vietu tūrē. Un vēl tas faktors, ka Druskininki no Alitusas atrodas vien dažu desmitu kilometru attālumā… Un, protams, tūres vērtējumā jābūt augstāk par EGLUTE (tīri teorētiski der pat zaudējums, taču tad tikai cīņā par 5./6. vai 7./8. vietu). Diemžēl mūsu otrā komanda – Skrīveru handbolistes – vairāk cīnās ar sastāva komplektēšanas problēmām, nekā ar pretiniecēm, taču šajā sezonā jau ir vairākas uzvaras, kas liek domāt, ka arī 7. tūrē tā vienkārši visiem punkti netiks dāvināti.  

Kungiem 45+ līdzīga situācija, tikai pašā tabulas galvgalī. Neveiksmīgi aizvadījuši 5. un 6. kārtu, HK Priekule/Vaiņode kopvērtējumā atļāva sevi panākt Kauņas AŽUOLAS. Par 2 punktiem atpaliek Jūrmalas handbolisti. Interesanti, ka šīs trīs komandas sezonas noslēgumā var ieņemt jebkuru no pirmajām 3. vietām. Ja kurzemnieki 6. kārtā nebūtu atļāvušies zaudēt Alītas DZŪKIJAI, tad bija ļoti iespējama situācija, kad 3 komandas finišē ar pilnīgi vienādu punktu skaitu. Taču – kas bija, tas bija, bet nākotnes stāvoklis ir sekojošs:

  1. Ja Kauņa ir augstāk nekā Latvijas komandas – lietuviešiem tiek 1. vieta.
  2. Priekule/Vaiņode var atļauties būt vienu pozīciju zemāk, nekā Jūrmala, lai izcīnītu sudrabu.
  3. Ja Jūrmala apakšgrupā uzvar, tai krustā jāpārspēj Kauņa un tad – Jūrmala – čempions, Kauņa otrie, Priekule/Vaiņode – trešie.
  4. Ja Priekule/Vaiņode no apakšgrupas iziet kā pirmie, tai krustā jāpārspēj Kauņa, un tad kurzemnieki pirmie, Kauņa otrā, bet Jūrmala – trešā. 
  5. Ja nu notiek brīnums un Jūrmala un Kauņa no apakšgrupas iziet kā otrās, tad Jūrmalas uzvaras gadījumā komandām ir vienāds punktu skaits, bet augstāk būs Kauņa, jo tai būs par vienu pirmo vietu vairāk.

Kā jau daždien veterānu handbolā, daudz ko izšķir komplektācija, veselība un komandas gars. Jācer, ka visas šīs priekšrocības būs Latvijas komadu pusē.

Kungiem 35+ Situācija tikpat neprognozējama. Ja čempionu medaļas jau trešo sezonu pēc kārtas ar 66 punktiem pirms 7. tūres nodrošinājuši HC ,,Viesulas“, kuras sastāvā šosezon divās tūrēs spēlēja latviešu leģionārs N. Reips, tad jebkura no pārējām 3 komandām var ieņemt  kādu no nākamajām vietām.  Gan Zarasu EŽERU MIESTAS, gan Varēnas SMARŠKAI ar 60 punktiem dala 2./3. vietu, par 6. punktiem atpaliek Pasvales RANKININKAI, taču arī mūsu tuvākie braļukas vēl nav zaudējuši cerības uz bronzas medaļām kopvērtējumā.

Novēlējums – lai viss izšķiras sportiskā cīņā un strīpainie tiesneši ar baltu nūjiņu un melnām brillēm paliek IIHF – nu tai, kurā spēlē uz ledus…

Kā vienmēr bijušie, esošie un sirdī handbolisti tiek aicināti piedalīties, atbalstīt un just līdzi mūsējiem un aktīvi darboties, neskatoties uz sportisko pauzi kaut vai dažu desmitu gadu garumā. Kā arī lielais PALDIES sponsoriem:  Ogres dāmu pašpalīdzības kasei, SIA LIKTENIS, Jūrmalas, Priekules, Vaiņodes un Skrīveru pašvaldībām.

Nākamais veterānu turnīrs – Latvijas Sporta Veterānu Savienības (LSVS) sacensības –  jau 1. jūnijā  Ludzā dāmām un 15. jūnijā  Salaspilī – kungiem 40+ .