Veterāni 10.03.2020 12:39

Par vīrusu, handbola vīrusu!

1583836798.jpeg

Piektdien, 6. martā, Ukrainas pirmajā galvaspilsētā Harkovā, neskatoties uz dažādu Corona vīrusu epidēmiju, norisinājās pilsētas mēra kausa izcīņa pieredzējušo handbolistu grupā. Taču šoreiz, atšķirīgi no LSVS vai Lietuvas atklātā čempionāta spēlēm, mandātu komisija ar dzimšanas datumu pārbaudi bija mazāk nopietna, nekā dalībnieku ķermeņa temperatūras pārbaude, izkāpjot no lidmašīnas Harkovas lidostā.

Priekšvēsture.
Bijušais Kauņas “Granitas” ukraiņu izcelsmes vārtsargs Mihails Juzko jau četrus gadus organizē  Ukrainas vēstnieka (ja kas – arī handbola vārtsarga) kausa izcīņu. 2019. gada novembra beigās šādā turnīrā pirmo reizi piedalījās arī Latvijas komandas. Lai arī kā Skrīveru handbolistes, tā apvienotā Priekule/Vaiņode/Jūrmala tajā ieņēma godpilnās 4. vietas, taču tika iegūti jauni sporta draugi un saņemts ielūgums uz Harkovas mēra kausu 2020. gada martā. 

Izspēles kārtība.
Turnīrā dalību ņēma 3 dāmu komandas – mājinieces, Varēna un Skrīveri, kā arī Harkovas un Sumu (abas Ukraina), kā arī Varēnas komanda un Latvijas MASTERS izlase kungiem. Dāmas aizvadīja apli, kamēr kungi pusfinālus un spēles par 1. un 3. vietu. Spēļu garums – 2 x 15 min.

Sacensību norise.
Dāmām jau atklāšanas spēlē tikās mājinieces un Varēnas komanda. Lietuvietes šoreiz bija pastiprinājušās ar vairākām citu Lietuvas atklātā čempionāta komandu vadošajām spēlētājam un jau ar pirmajām minūtēm pārņēma iniciatīvu, ko arī neatdeva līdz finālsvilpei. Likumsakarīgi rezultāts 17:14 mūsu dienvidu kaimiņieņu labā. Nākamo spēli ar mājiniecēm jau nācās aizvadīt Skrīveru handbolistēm, kuras šoreiz bija pastirpinājušas sastāvu ar 4 leģionārēm no Ludzas. Sadusmojušās par pirmajā spēlē ciesto zaudējumu, iepriekš prognozētās turnīra favorītes izcīnīja pārliecinošu uzvaru ar 8:2. Trešajai spēlei vairs īstas intrigas nebija, taču ne skrīverietes, ne lietuvietes zaudēt nebija ieinteresētas un galarezultātā tika fiksēts 7:4 Varēnas labā, kaut spēles laikā brīžiem komandas šķīra tikai viena rezultatīva metiena tiesa.

Kungiem pirmajā spēlē starp Harkovas un Varēnas komandām rezultāts no 3:3 pārvērtās par 13:3, bet finālsvilpe fiksēja pārliecinošu 14:5.  Jau nākamie laukumā devās Latvijas un Sumu handbolisti. Mūsējie iesāka vareni – 5:1, pirmo puslaiku noslēdza ar 9:3 un likās, ka fināls jau rokā. Tā gan nedomāja ukraiņi. Sedzot individuāli A. Laganovski viņiem izdevās pilnībā paralizēt mūsējo uzbrukumu, savukārt paši savērpa kombinācijas un pakaļdzīšanās sāka iegūt arvien reālākus apveidus. Līdz nepilnu minūti līdz spēles beigām jau vadību ar 13:12 pārņēma Sumu handbolisti. Mūsējiem vēl pēdējam uzbrukumam gana laika, taču, kā tas ne reizi vien gadās, rezultatīva metiena vietā tehniskā kļūda, ukraiņi līdz ar svilpi vēl paspēja iemest ātrajā uzbrukumā un rūgts zaudējums ar 12:14.

Spēlē par trešo vietu tikās abas Baltijas komandas. Arī šoreiz Latvijas MASTERS izlase ātri izvirzījās vadībā, bija arī 3 un 4 vārtu pārsvars, taču līdzīgi kā pirmajā spēlē, pēdējo 2 minūšu laikā tas tika pazaudēts un spēles pamatlaiks noslēdzās ar 13:13. Taču vēl palika 9 metru metiens. Lietuvieši sastājās sieniņā, taču A. Laganovskis to skaistā noliecienā apgāja un lietuviešiem tikai atlika saķert galvas. Spēlē par uzvaru turnīrā Harkova ar 10:8 pārspēja Sumus.

Labākie  mūsu spēlētāji komandās: K. Klementjeva, I. Ermane (Skrīveri), A. Laganovskis un I. Dumarans (LATVIJA).

Komandu sastāvi:
HK OGRE:. 
HK Skrīveri: Ilze Ermane, Agija Litovska, Anita Apsīte, Ilona Cibuļska, Velta Kairiša Anita Samuša,, Kristīne Klementjeva, Sarmīte Cielava, Elīna Celmiņa, Solvita Bokaldere, Sandra Ročāne.
Latvijas MASTERS izlase: Gints Korzāns, Ainārs Kalniņš, Andris Aleksūns, Edgars Desmitnieks Normunds Reips, Normunds Gabrāns, Ivars Dumarans, Aigars Pilskalns, Uldis Tukāns, Einārs Gudelis, Igors Lastovka, Artis Laganovskis, Arvis Laganovskis, Agris Kušners, treneris Ronalds Pambakers, daktere Zane Bolgzda. 

Odziņa 1: Priecē, ka komandu sastāvos parādās jaunas vai arī kādu laiku neredzētas sejas! Jo ātrāk kāds sāk spēlēt MASTERS kategorijā, jo ilgāk tajā var uzspēlēt!
Odziņa 2: Harkovas viesnīcas MISTĒRIJA restorānā gatavo pasaulē garšīgāko ukraiņu boršču! NOPIETNI!

Atziņas pārdomām: Kaut arī Harkovā vietām izskatījās, ka pa šiem gadiem nekas tā īsti nav mainījies, taču tā atbildība un nopietnība turnīra organizācijā – atklāšanas ceremonija, intervijas vietējā TV, suvenīri komandām, uzņemšana un izmitināšana, organizētā ekskursija uz pilsētas vēsturisko centru u.c.u.t.j.pr. lika nopietni aizdomāties, kā to darām mēs Latvijā.   

Kā vienmēr, bijušie, esošie un sirdī handbolisti tiek aicināti piedalīties, atbalstīt un just līdzi mūsējiem un aktīvi darboties, neskatoties uz sportisko pauzi kaut vai dažu desmitu gadu garumā.

Kā arī lielais PALDIES sponsoriem: Harkovas pilsētas domei, Harkovas sporta un fiziskās kultūras pārvaldei, Harkovas apgabala handbola federācijai, Watermelon, Jūrmalas sports, Bravo Alliance, 4metri. Modus un Metiki, Skrīveru novada pašvaldībai, Ludzas handbolistu un to draugu pašpalīdzības kasei!

Nākamās sacensības veterāniem – Lietuvas atklātā čempionāta kārtas jau 28. martā un 18. aprīlī tepat Aizkrauklē.

TV sižets: https://www.youtube.com/watch?v=JnTGu5Lvh8Y&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2RiXRE6rhb06G8pYY3GwvKYGaCDSC8TrtwwVDhbn2jOWz8xaBUNC_daFI