Izlases Vīriešu izlase 12.03.2021 18:49

Baltkrievijas galvenais treneris Jurijs Ševcovs: “Jāciena katru pretinieku”

belarus-coach

Tā Baltkrievijas vīriešu handbola izlases galvenais treneris (pats savulaik gan olimpiskais, gan pasaules čempions) Jurijs Ševcovs izteicās pēc 2022. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēles ar Itāliju (37:32 baltkrievu labā) un pirms došanās uz Valmieru – uz spēli ar Latvijas izlasi. Baltkrievi labi apzinās, ka uzvara sestdien Valmierā viņiem praktiski nodrošinās vietu finālturnīrā un tāpēc arī spēlē ar Latvijas izlasi viņiem būs labākais sastāvs.

Uzvara pār Itāliju skaitļu, izpildījuma un spēles gaitas ziņā neizskatās pārliecinoša, taču nebija arī šaubu par to, ka Baltkrievijas izlase tik un tā uzvarēs. Tā bija spēle no kategorijas “favorīts pret pastarīti”. Favorīti īpaši nepārpūlējās, jo nešaubījās par savu uzvaru, bet pastarīši spēlēja atraisīti (nav, ko zaudēt!) un apliecināja, ka pašreizējā Itālijas izlase ir cita līmeņa komanda nekā tā komanda, kas bija pirms 5-6 gadiem. Maz šajā mačā spēlēja viens no Baltkrievijas izlases balstiem uzbrukumā Vladislavs Kuļešs, bet līnijas spēlētājs Artjoms Karaļoks nespēlēja vispār – abiem Polijas čempionvienības Ķelces “Lomža Vive” handbolistiem līdz ar EHF Čempionu līgas spēļu pārcelšanu pēdējā laikā bija ļoti saspringts spēļu grafiks. Nebija arī pamatvārtsarga Ivana Maroza no Ukrainas čempionvienības Zaporožjes “Motor”, kurš ieradās ar savainotu rokas pirkstu. Tiesa, uz Valmieru viņš devās. Varēja redzēt, ka Baltkrievijas izlase spēlē “ar rezervi”. Tā nebija pretinieku nenovērtēšana. Tā bija reālo spēku samēru apzināšanās.

Treneris Jurijs Ševcovs daudz uzticējās, piemēram, 19 gadus vecajam Kirilam Samoilam (guva 4 vārtus – vairāl nekā jebkurā no 6 iepriekšējām spēlēm izlasē) no Minskas SKA, vairāk nekā iepriekš spēlēja līnijas spēlētājs Artjoms Sevlasjuks no Brestas HC “Meshkov”. Kad tad vēl viņi iemācīsies uzņemties inciatīvu, ja ne tādās spēlēs? Līnijas spēlētāja pozīcijā baltkrieviem tagad ir vēl viens lielisks spēlētājs – Vjačeslavs Bokhans no Zaporožjes “Motor”, kurš šosezon Čempionu līgas grupu turnīrā ir guvis 67 vārtus un dala 3. vietu rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ar citu Baltkrievijas izlases pārstāvi, labās malas spēlētāju Mikitu Vailupavu no HC “Meshkov” (čempionu līgas 1/8 finālā “Motor” un HC “Meshkov” tiksies savā starpā). Bez jau minētajiem spēlētājiem pretinieku rindās vēl jāpiemin saspēles vadītājus Artjomu Kulaku no Krievijas čempionvienības “Chehovskiye Medvedi”, Aleksandru Padšivalovu no Vācijas 1. bundeslīgas kluba “Minden” un Vadimu Gaidučenko no Francijas virslīgas kluba “St.Raphael”, labo insaidu Oļegu Astrašapkinu no Maskavas CSKA, kreiso malu Andreju Jurinoku no HC “Meshkov” un pieredzējušos vārtsargus Ivanu Mackeviču no HC “Meshkov” un Alekseju Kišovu no Austrijas virslīgas kluba Švacas “Handball Tirol.”

Baltkrievijas izlase ir favorīte arī mačā ar Latviju, taču uz mūsu nenovērtēšanu ir lieki cerēt – pārāk svarīga baltkrieviem ir šī spēle. No otras puses – tas viņiem var tikai traucēt, jo tagad jau mums taču nav, ko zaudēt. Jāiet laukumā un jāizmanto iespēju sevi apliecināt pret tik spēcīgu komandu. Kā baltkrievi segs Daini Krištopānu? Jurijs Ševcovs atbildēja izvairīgi diplomātiski: “Skatīsimies, kā ritēs spēle. Ko gan es šeit varu izdomāt tādu, ko Dainis un Latvijas izlase jau nebūtu pieredzējuši? Ir vairāki varianti. Dainim sezona PSG komandā sākās smagnēji – tāpat kā visai komandai, taču pēdējās spēlēs viņš jau arvien vairāk sāk atgādināt to Krištopānu, kuru mēs zinām. Jāciena ir katru pretinieku. Latvijas izlase objektīvu iemeslu dēļ tagad varbūt nav tik spēcīgā kā pirms gada vai trim, taču tas ir vērā ņemams pretinieks un viegli mums neklāsies.”

Latvijas izlasē, salīdzinājumā ar iepriekšējo spēli pret Itāliju, ir vairākas pārmaiņas gan ar plus, gan ar mīnus zīmi. Atgriezušies ierindā vārtsargs Edgars Kukša, Oskars Arājs, Egils Politers, Andis Ērmanis un Emīls Kurzemnieks. Pēc ilgāka laika izlasē atkal ir Artis Kurmēns. No “ārzemniekiem” netika vienīgi “islandieši” Endijs Kušners, Raivis Gorbunovs un Guntis Piļpuks, kā arī pieredzējušais Jānis Pavlovičs. Taču būtiskākais zaudējums ir Māris Veršakovs – izlases galvenais spēles diriģents vēl nav gatavs spēlēt pēc izslimošanas ar COVID-19. Savukārt pleca operācija veikta Ņikitam Pančenko un arī tas ir būtisks zaudējums.

Mācību dēļ netiek līnijas spēlētājs no Rīgas “Celtnieka” Dmitrijs Petuhovs. Liels mīnuss ir tas, ka pašmāju klubu spēlētāji jau vairāk nekā četrus mēnešus ir bez spēļu prakses, jo Latvijas SynotTip virslīgas čempionātu rīkot nedrīkst (cerams, ka 27. martā tas atsāksies)… Iespējams, ka izlasē debitēs saspēles vadītājs Kristers Rihards Ozols no ASK/LSPA komandas.

Par vārtu drošību rūpēsies Artūrs Kuģis (Zviedrijas virslīgas komanda HK “Varberg”) un Kukša (Vācijas 3. līgas klubs OHV “Aurich”), kreisajā malā – Arājs (Dobeles TENAX) un Rihards Leja (Rīgas “Celtnieks”), labajā malā – Ērmanis (TENAX) un Uvis Strazdiņš (Čehijas virslīgas klubs HK “Lovosice”), ārējā līnijā – Kurmēns (“Celtnieks”), Kurzemnieks, Nils Miķelsons (abi no TENAX), Nils Kreicbergs (bez kluba), Dainis Krištopāns (Francijas čempionvienība “Paris Saint Germain”) un Ričards Jablonskis (“Jūrmalas sports”; var spēlēt arī labajā malā) un Ozols, līnijas spēlētāji – Ingars Dude (Francijas virslīgas komanda “Limoges”), Politers (TENAX) un Artūrs Meikšāns (Igaunijas čempionvienība Pelvas “Serviti”).

Autors: Anatolijs Kreipāns