Izlases Vīriešu izlase 13.08.2020 18:07

Austris Tuminskis: “Nojautu, ka “Besiktas” piedāvās atgriezties”

1597331225.jpg

Viens no Latvijas handbola izlases spēlētājiem, šā gada Eiropas čempionāta finālturnīra dalībniekiem Austris Tuminskis karjeru turpinās turpat, kur pabeidza pagājušo (nepabeigto) sezonu – titulētākajā Turcijas handbola klubā "Besiktas". Ludzānietis jau bija atgriezies mājās un jau bija pirmie piedāvājumi no citu valstu komandām, tomēr viņš atkal devās uz Stambulu (Bešiktaš ir Stambulas rajons Bosfora krastā Eiropas daļā).

Turcija ir trešā ārvalsts, kurā spēlē Latvijas čempions ar dzimtās Ludzas SK "Latgols" un Dobeles TENAX Austris Tuminskis. Vispirms bija trīs sezonas Portugālē (Azoru salās) klubā "Horta", tad atgriešanās mājās, tad bija pusotra sezona Aues komandā Vācijas 2. bundeslīgā, bet tad – Turcija. Stambulas "Besiktas". Viens no senākajiem Turcijas sporta klubiem (dibināts 1903. gadā) visvairāk ir pazīstams ar savu futbola komandu, kura pastāv kopš kluba dibināšanas laika, un ar basketbola komandu, kas izveidota 1933. gadā. Turcijas čempionāts handbolā notiek tikai kopš 1979. gadā un jau pēc diviem gadiem pirmo reizi par čempionu kļuva "Besiktas" (handbola sekcija klubā pastāv kopš 1978. gada). Titulu skaits "Besiktas" futbola un handbola komandām ir vienāds – abas 15 reizes ir bijušas Turcijas čempiones, bet handbolisti ir uzvarējuši pēdējos 11 gadus pēc kārtas (basketbolistiem ir tikai divi tituli). Droši vien, ka handbolistiem būtu arī 12. tituls pēc kārtas, taču visu izjauca COVID-19…

"Pārcēlies ziemā no Vācijas uz Turciju, paspēju nospēlēt "Besiktas" komandā pusotru mēnesi. Spēļu grafiks bija intensīvs, bija divas, bet dažreiz pat trīs spēles nedēļā. Skaidrs, ka visi pretinieki nebija spēcīgi, taču lielākajā daļā spēļu pastaigas nebija. Regulārajā čempionātā mums bija atlicis aizvadīt pa vienai spēlei, kad viss tika apturēts… Mums un citai Stambulas komandai "Beykoz" bija pa 26 punktiem, taču mums bija pārsvars savstarpējās spēlēs un tāpēc "Besiktas" bija pirmajā vietā. Handbola čempiona Turcijā šogad nav, bet pirmā vieta – "Besiktas" komandai, kas deva tiesības piedalīties EHF Eiropas līgas (bijušais EHF kauss – A.K.) turnīrā," telefonsarunā no Stambulas pastāstīja Austris Tuminskis. "Vispirms gaidījām, jo domājām, ka varbūt tomēr turnīrs atsāksies. Vispirms drīkstēja ārā skriet, bet tad arī to aizliedza. Pusotru mēnesi nogaidījām un tad pateica, ka var braukt mājās. Piezvanīju uz Latvijas vēstniecību, man burtiski pēc piecām vai desmit minūtēm atzvanīja un pateica, ka var tikt uz Minsku. Minskā mani sagaidīja paziņa no Ludzas, kurš tur dzīvo, un aizveda līdz Latvijas robežai. Tālāk kādus divus kilometrus ar četrām somām gāju kājām. Latvijas pusē sagaidīja sieva un braucām uz Ludzu."

– Bijāt jau norunājuši, ka atgriezīsies "Besiktas"?

– Nebijām. Taču es neuztraucos. Zināju, ka ar mani ir apmierināti un nojautu, ka piedāvās palikt. Aģents meklēja arī iespējas spēlēt citur, bija interese no Rumānijas un Ungārijas klubiem, bet tad piezvanīja no "Besiktas"… Manu izvēli lielā mērā izšķīra tas, ka "Besiktas" nākamsezon spēlēs EHF Eiropas līgā un uzreiz grupu turnīrā. Paši par to bijām pārsteigti – tādas komandas kā Berlīnes "Fuchse", Manheimas "Rhein-Neckar Lowen", Francijas klubs "Motpellier" un citi daudz pazīstamāki klubi spēlēs kvalifikācijā, bet "Besiktas" – uzreiz grupu turnīrā. Man gribas spēlēt spēcīgā līgā, gribas spēlēt ar spēcīgiem Eiropas klubiem un tagad tas notiks. Turcijas līga nav starp spēcīgākajām Eiropā, bet toties EHF Eiropas līgas grupu turnīrs – tas ir to vērts, lai paliktu "Besiktas".

– Komandas galvenais treneris paliek Mufits Arins un tam laikam arī bija nozīme, ka paliki "Besiktas" komandā?

– Noteikti. Starp citu, galvenā trenera dēls dzīvo Rīgā. Nezinu precīzi, kur, bet viņš Rīgā studē un drīz jau atkal dosies uz Latviju. Viņš arī spēlē handbolu.

– Komandas sastāvā notika lielas pārmaiņas?

– Aizgāja četri pamatsastāva spēlētāji un viens aizbrauca tieši uz to Rumānijas klubu, kas aicināja mani – sak, ja paņēmāt Tuminski, tad dodiet kaut ko pretī… Atnāca portugāļu spēlētājs no Francijas kluba "Cesson-Rennes", kas uzvarēja Francijas pēc ranga otrajā līgā Pro2, atnāca horvāts, kurš savulaik jau spēlēja "Besiktas" sastāvā. Esam trīs ārzemnieki, pārējie ir vietējie spēlētāji un liela daļa no viņiem ir Turcijas izlases spēlētāji.

– Ir kaut kas skaidrs par jauno sezonu?

– Kopš pirmdienas drīkstam trenēties sporta zālē, bet kopš jūlija beigām jau notiek fiziskās sagatavotības treniņi. Pirmās spēles Turcijas Superlīgā paredzētas septembra beigās, tā ka laika pietiek. Līgums man ir uz vienu sezonu un esmu profesionāls spēlētājs. Komanda ir pusprofesionāla, jo daži mācās vai strādā, bet visi trīs ārzemnieki ir profesionāli spēlētāji. Treniņi notiek 7 reizes nedēļā, plus klubam ir līgums ar fitnesa centru un var kaut vai katru dienu iet trenēties papildus.

– Nevaru nepajautāt par Latvijas izlasi – interesanta grupa mums trāpījās 2022. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā…

– Jā, ļoti interesanta… Norvēģija – tur viss skaidrs, tā ir viena no poasaules labākajām komandām, būs interesanti ar to spēkoties. Baltkrievija labi spēlēja pēdējā pasaules čempionātā, arī Eiropas čempionātā, baltkrieviem gandrīz beigusies paaudžu maiņa, lielākā daļa viņu spēlētāju ir Čempionu līgas klubos un daži spēcīgākajos klubos, taču mājās mums jāpacenšas viņus uzvarēt. Un Itāliju vēl arī vajadzēs apspēlēt, jo tā nav vāja komanda. Vispār jau vispirms viss būs atkarīgs no mums pašiem – ja ierindā būs visi labākie spēlētāji, ja visi būs veseli, tad mēs varam cienīgi spēlēt ar jebkuru izlasi un varam cīnīties par uzvaru vai punktu. Būs interesanti.