Izlases 12.01.2022 13:37

Līdz 30. janvārim labs handbols netrūks – EHF EURO 2022 IR KLĀT!

EHF.v1

Rīt divās Eiropas valstīs – Ungārijā un Slovākijā startēs 2022. gada Eiropas čempionāts handbolā vīriešiem. Arī šajā gadā par čempionu titulu cīnīsies 24 valstu komandas, un, lai gan čempionāts norisināsies bez Latvijas izlases dalības, tomēr Baltijas valstis tiks pārstāvētas un to darīs Lietuvas handbola izlase. Visus handbola līdzjutējus un interesentus sagaida 17 dienu spēļu maratons, kura noslēgumā, 30. janvārī, noskaidrosim šī gada Eiropas čempionu titula ieguvējus.

Kā jau ierasts komandas ir sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām komandām katrā, katras apakšgrupas divas labākās komandas kvalificēsies turnīra nākamajai kārtai, kurā komandas tiks sadalītas divās apakšgrupās, katrā pa sešām komandām.

A apakšgrupa – Slovēnija, Dānija, Ziemeļmaķedonija, Melnkalne
B apakšgrupa – Portugāle, Ungārija, Islande, Nīderlande
C apakšgrupa – Horvātija, Serbija, Francija, Ukraina
D apakšgrupa – Vācija, Austrija, Baltkrievija, Polija
E apakšgrupa – Spānija, Zviedrija, Čehija, Bosnija un Hercegovina
F apakšgrupa – Norvēģija, Krievija, Slovākija, Lietuva

Lietuvas izlases spēļu kalendārs

DatumsLaiksKomandas
13.01.19.00Krievija – Lietuva
15.01.19:00Slovākija – Lietuva
17.01.21:30Lietuva – Norvēģija

INTERESANTI FAKTI PAR EHF EURO 2022 KOMANDĀM

  • Norvēģijas izlase ir vienīgā no ‘handbola lielvalstīm’, kura ne reizi nav uzvarējusi Eiropas čempionātā. Piedalījušies 9 EČ turnīros, kur labākie sasniegumi ir 4. vieta (2016. gadā) un bronzas medaļa (2020. gadā).
  • Austrijas izlase nav izlaidusi nevienu Eiropas un Pasaules čempionātu kopš 2018. gada. Piecas reizes startējuši EČ, līdz šim labākais sasniegums – 8. vieta (2020. gadā).
  • Bosnijas un Hercegovinas izlases sastāvā spēlēs 41 gadu vecais Nikola Prce, kurš ir viens no vecākajiem spēlētājiem šajā čempionātā. Pats spēlētājs ir paziņojis, ka EHF EURO 2022 būs viņa pēdējais turnīrs valstsvienības sastāvā.
  • Francijas izlase savulaik spēja uzvarēt EČ ik pēc četriem gadiem, izcīnot titulus 2006., 2010. un 2014. gadā. Šī uzvaras ķēde tika pārrauta ar bronzas medaļu 2018. gadā. Eiropas čempionātā Francijas izlase piedalījusies 14 reižu, trīs reizes kļūstot par čempioniem, divas reizes, izcīnot bronzas medaļas, bet vienu reizi ierindojoties 4. vietā.
  • Lietuvas izlase pēdējo reizi EČ finālturnīrā piedalījās pirms 24 gadiem (1998. gadā). Šajā EČ finālturnīrā, pašreizējais komandas galvenais treneris Mindaugas Andriuška vēl bija savas spēlētāja karjeras sākumā, un daži no viņa šī brīža komandas spēlētājiem bija tikai dažus gadus veci.
  • Slovēnijas izlases galvenais treneris Ļubomirs Vranjess šobrīd dara visu iespējamo, lai palīdzētu Slovēnijai gūt panākumus. Tomēr pavisam nesen, tas vēl bija citādāk, tieši viņš, kā Ungārijas izlases galvenais treneris uzvarēja Slovēniju 2019. gada pasaules čempionāta kvalifikācijā, liekot 2017. gada bronzas medaļniekiem izlaist turnīru Vācijā un Dānijā.
  • Ukrainas izlase – atjaunotajā Ukrainas izlasē vairāk nekā 50 spēles valstsvienībā aizvadījuši tikai divi spēlētāji: komandas kapteinis Oleksandrs Tilte un Ievgens Žuks. Ukrainas izlase EČ finālturnīrā piedalījusies sešas reizes, labākais rezultāts 11.vieta (2020. gadā).
  • Spānijas izlase – 2020. gadā Spānija kļuva par piekto EHF EURO čempioni, kas izcīnījusi trofeju, nezaudējot nevienu spēli visā čempionātā. Pirms viņiem Zviedrija to izdarīja divas reizes – 1994. un 2000. gadā, kā arī Krievija (1996. gadā) un Francija (2010. gadā).
  • Vācijas izlase bija pirmā komanda, kurai piederēja viss EČ medaļu komplekts jau 2004. gadā. 2004. gadā viņi izcīnīja bronzas medaļas, kad viņu īpašuma jau bija 1998. gadā izcīnītas sudraba medaļas un 2002. gada Eiropas Čempionāta zelta medaļas. Vācijas izlase turnīrā piedalījusies 13 reižu, pēdējais, labākais sasniegums – 2016. gada čempionu tituls.
  • Baltkrievijas izlase bija pirmā Eiropas čempionāta (1994. gads) atklāšanas spēles uzvarētāji, ar rezultātu 24:23 uzvarot Vāciju. Šajā turnīrā baltkrievi sasniedza savu līdz šim labāko rezultātu – 8. vietu.
  • Islandes izlases bijušajam spēlētājam Gudjon Valur Sigurdson, kurš aizvadījis 11 EČ turnīrus pēc kārtas (2000 – 2020. gads) pieder tituls – visu laiku labākais vārtu guvējs vīriešu EHF EURO turnīros – 288 vārti. Interesanti, ka Francijas izlases līderis Nikola Karabatič atrodas tikai 24 vārtu atstatumā. Vai šī turnīra laikā Karabatičam izdosies apsteigt Sigurdsonu?
  • Čehijas izlases labākais rezultāts līdz šim bijusi sestā vieta, 1996. un 2018. gadā. Kopš 2008. gada Čehija ir izlaidusi tikai vienu EHF EURO finālturnīru —2016. gadā Polijā.
  • Nīderlandes izlase pirmo reizi debitējas Eiropas čempionātā tikai 2020. gadā, ierindojoties 17. vietā.
  • Melnkalnes izlases līdz šim labākais sasniegums ir 12. vieta (2008. gadā).
  • Slovākijas izlase ir aizvadījusi visvairāk spēļu vīriešu EHF EURO no visām komandām, kurām vēl nav izdevies gūt vismaz vienu uzvaru šajās sacensībās.
  • Serbijas izlases spēlētāji Bogdans Radivojevičs, Mijajlo Marseničs un Vanja Iličs ir labākie draugi, arī viens otra vedējtēvi un viens otra bērnu krusttēvi. Viņu draudzība aizsākās jau bērnībā un ilgst vēl šobrīd – spēlējot handbolu augstākajā līmenī. Viņu draudzība ir apliecināta arī ar atbilstošiem tetovējumiem. Serbijas izlases labākais sasniegums ir sudraba medaļas 2012. gadā.
  • Pieciem bijušajiem Zviedrijas izlases spēlētājiem pieder rekords – četri Eiropas čempionu tituli. Tikai vienam no 2022. gada EČ spēlētājiem ir iespēja sasniegt šādu rekordu, Nikola Karabatičam, kurš līdz šim kopā ar Francijas izlasi ir izcīnījis trīs zelta medaļas.
  • Ziemeļmaķedonija izlases līderis Kirils Lazarovs ir bijis līderis laukumā ļoti ilgu laiku, taču šajā čempionātā viņš komandu vadīs arī no laukuma malas, esot ‘spēlējošais treneris’.
  • Polijas izlases pēdējais nozīmīgais panākums bija 2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu pusfināls, kurā viņi piekāpās nākamajiem čempioniem – Dānijas valstsvienībai, savukārt cīņā par bronzu atzina Vācijas izlases pārākumu.  Labākais panākums EČ – 4. vieta (2010. gadā).
  • Portugāles izlase sastāvā tikai seši no 20 uzaicinātajiem spēlētājiem spēlē ārzemēs — četri Francijā, viens Ungārijā un viens Kuveitā.
  • Lai gan Krievijas izlase kopš 2000. gada nav spējusi pārvarēt finālturnīra izslēgšanas spēļu kārtu, Krievija joprojām ir sestajā vietā to komandu lokā, kuras ir izcīnījuši visvairāk EČ medaļu – Krievijas kontā viena zelta un divas sudraba medaļas.
  • Mājinieku komanda Ungārijas izlase. Vai Ungārijai izdosies tikt pie medaļas mājās? Zviedrija ir vienīgā komanda, kas 2002. gadā savā laukumā ir izcīnījusi Eiropas čempionu titulu. Tikai piecas komandas savā laukumā ir izcīnījušas medaļas – Spānija ieguva sudrabu (1996. gadā), Zviedrija izcīnīja zeltu (2002. gadā), Serbija izcīnīja sudraba medaļas (2012. gadā), Dānijas izlase 2014. gadā izcīnīja sudrabu, savukārt 2020. gada EČ, kas ir pirmais trīs valstu rīkotais turnīrs, bronzas medaļu izcīnīja Norvēģija.
  • Tikai trīs Dānijas izlases spēlētāji spēlē Dānijā – Matiass Gidsels, Renē Antonsens un Henriks Molgārs. Lielākā daļa viņu komandas biedru spēlē Vācijas bundeslīgas komandās.
  • Horvātijas izlasei šis ir 15. EHF EURO, un viņi piedalās sacensībās kopš 1994. gada. Šajā laikā Horvātija ir izcīnījusi sešas medaļas – trīs sudraba un trīs bronzas medaļas.

Spēļu kalendārus, komandu sastāvus un citu informāciju iespējams atrast EHF EURO mājaslapāhttps://ehfeuro.eurohandball.com/men/2022/

Tāpat jaunākajai informācijai var sekot līdzi EHF EURO IG kontā https://www.instagram.com/ehfeuro/

Spēļu tiešraideshttps://ehftv.com/home

Izmanotie materiāli – https://ehfeuro.eurohandball.com/men/2022/
Foto – https://ehfeuro.eurohandball.com/men/2022/