Federācija 03.03.2022 10:45

Latvijas Handbola vēsture – Natālija Kudrjavceva

20220303_095622

Natāliju Kudrjavcevu gan ir pāragri likt vēstures ailītes, jo viņa joprojām veido savu handbola stāstu, tomēr par Natālijas spēlētājas karjeru ir jāstāsta un par to ir jāzina ikvienam handbolistam un ne tikai…

  • Pagalmā ar zēniem spēlējot futbolu, Natālija parasti stāvēja vārtos. Arī rokasbumbas sacensībās skolā Natālija bija vārtos, un tur viņu ievēroja trenere Valentīna Pastare.⚪️
  • Šķita jau, ka Natālijas liktenis bija izlemts – handbola vārtsardze. Kā vārtsardze Kudrjavceva 16 gadu vecumā tika paņemta arī Rīgas “Vārpas” meistarkomandā. Tomēr konkurence bija milzīga – Lilija Čerņavska, Nora Pētersone un Biruta Sarkane (Raita Puriņa mamma).
  • Kudrjavceva bija rezervē un treniņos bieži bija spiesta spēlēt laukumā. Kāda no spēlēm Natālija nospēlēja tik labi, ka parakstīja sev jaunu spriedumu – laukuma spēlētāja.⚪️Pēc diviem gadiem viņu ievēroja PSRS junioru izlases galvenais treneris, vēl pēc gada viņa kļuva par pasaules junioru čempioni.
  • 19 gadu vecumā Natālijas jau bija viena no “Vārpas” līderēm un labākajām vārtu guvējām PSRS čempionāta 1. līgā.
  • Natālijas karjerā ir bijuši arī smagi lēmumi, piemēram, viņa tika aicināta spēlēt uz Kijevas “Spartak”, kas nozīmētu arī automātisku iekļūšanu PSRS izlases sastāvā. Tomēr Natālijai tika doti mājieni, ka viņa nenokārtos valsts eksāmenus (LVFKI), ja nolems spēlēt Kijevā. Šāda necilvēcīga, bet tajā laikā pilnīgi normāla rīcība, iespējams, mums laupīja gan pasaules, gan olimpisko čempioni.
  • Karjeras turpinājumā Kudrjavceva nokļuva Rostovas “Rostseļmaš”, šīs komandas sastāvā Natālija kļuva par PSRS čempioni, kā arī par Eiropas kausa ieguvēju – pirmā un vienīga Latvijas handboliste, kurai šo titulu izdevies izcīnīt.
  • Pēc Rostovas Natālija devās uz Norvēģiju. Vispirms viņa spēlēja Bergenes komandā, tad Tronheimas IL Byasen, kuras rindās 1996. gadā kļuva par Norvēģijas čempioni. 1999. gadā viņa kļuva par spēlējošo treneri – Valerija Putāna asistenti, vēlreiz kļūstot par Norvēģijas čempioni.
  • Pēc veiksmīgas karjeras Norvēģijā Natālija Kudrjavceva devās uz Austriju, uz vienu no tā brīža Eiropas spēcīgākajiem klubiem Hypo. Viņa bija komandas trenere, un tieši viņas vadībā komanda 7. reizi uzvarēja Čempionu kausa izcīņā.
  • Kudrjavceva atgriezās Latvijā, bet handbols nekur nepazuda. Neilgu laiku viņa bija Jāņa Žīdena palīdze Latvijas vīriešu izlasē, tagad galvenā trenere Latvijas sieviešu izlasē. Tāpat joprojām uzticīga savai dzimtajai Ogrei, kur trenē gan jaunos handbolistus, gan virslīgā un Baltijas Handbola līgā spēlējošos Ogres handbolistus.

Avots: “Rokasbumba Latvijā” 1958 – 2008