Veterāni 03.08.2020 18:22

Mēs jau sen to bijām pelnījuši

Priekšvēsture:

Iespējams, daži jau ir dzirdējuši par tādu dāni Holgeru Nilsenu, kurš 1898. gadā esot izdomājis rokas bumbu meitenēm, lai viņām arī būtu kāda nodarbošanās fizkultūras stundās, kamēr puikas spēlē futbolu. Lai nu vēsturnieku ziņā paliek izpēte, jo man pieejamie avoti nesniedz viennozīmīgu atbildi, taču lielāka varbūtība, ka tā bija tieši handbola 11:11 versija. Tā nu sanāca, ka atlētiskā spēle vēlāk iepatikās arī puišiem, pirmās Vissavienības sacensības rokas bumbā 11:11 notika tieši Rīgā, 1955. gada septembrī, piedaloties 7 vīru un 5 dāmu komandām, līdz 19. gs. sešdesmito gadu vidū to sāka spēlēt versijā 7:7.

Notikums:

Pirmais augusts, Baldones stadions, plkst. 17:30. Atskan tiesnešu svilpe un laukumā dodas Jūrmalas Sporta kluba un Ludzas Latgols vienpadsmitnieki. Lai arī šī spēles versija nav piekopta nu jau vairāk kā 50 gadus, no pirmajiem uzbrukumiem izvēršas bezkompromisa cīņa, komandas rāda cienījamu sniegumu kā spēles izpratnē, tā tehniskajā izpildījumā. Pirmais periods (spēlēja 2 x 15 min) aizrit jūrmalnieku zīmē, taču vēlāk vairāk disciplīnas, veiksmes, vārtsarga meistarības ir LATGOLS puišu un meiteņu izpildījumā. Rezultātā panākums Ludzai 8:5 (3:4).

Nākamie pēc 15 min pauzes laukumā devās Jūrmalas SK un Apvienotā reģionu komanda. Līdz pat pēdējiem 2 uzbrukumiem spēle rit punkts punktā, kādu brīdi tiek piemirsts, ka vecā rokas bumba pirmsākumos bija bezkontakta sporta veids, līdz pēdējos trīs uzbrukumos jūrmalnieki izvēlas sasteigtus risinājumus metienos pa vārtiem, divus metienus atvaira vārtsargs un galarezultātā 14:12 (8:7) Apvienotās komandas labā.

Trešajā spēlē tiekas Ludzas un Apvienotā reģionu komanda. Spēles 3. minūtē Apvienotā izvirzās vadībā ar 2:0, arī bumba viņiem. Taču iezogas pašpārliecības velniņš, kāds grib par visu vari iemest savu golu, kāds izvēlas nepiemērotu risinājumu un 3:0 vietā sanāk 2:2. Ludzānieši tehnisko kļūdu limitu ir iztērējuši, aizsardzību nocementējuši un pretinieku individuālie centieni beidzas ar ne visai brīviem metieniem, kurus atvaira vārtsargs. Spēles iniciatīva jau pārgājusi tālo viesu pusē, otrā puslaika sākumā vēl rezultāts turas +/- vienu vārtu robežās, taču no 21. minūtes laukumā dominē viena komanda. 25. minūtes rezultāts 10:7, turpinājumā visi LATGOLS uzbrukumi tiek pabeigti rezultatīvi un noslēgumā loģiska uzvara 13:9 (4:5).

Šā gadu tūkstoša pirmajā rokas bumbas 11:11 (jā, jā, tieši tā rakstīja tālajā 1955. gadā) turnīrā 1. vietu ieguva Ludzas LATGOLS , 2. vietā Apvienotā reģionu komanda, trešajā – Jūrmalas Sporta klubs.

Aktīvākie vārtu guvēji:

Kušners Agris – 8;  Dumarāns Ivars – 7; Cibuļska Ilona, Bukeļskis Edvardas – pa 6; Strazds Aivars – 4; Sergejeva Daina, Laganovskis Artis (laikam 😊), Rusaiks Armands,  Avotiņš Jānis, Aleksūns Andris – pa 3; Strazds Andris, Strazdiņš Armands, Strautnieks Jānis, Mežals Andrejs – pa 2; Tervids Pēteris, Skadiņš Ojārs, Pambakers Olivers, Mickus Matīss, Desmitnieks Uģis – pa 1.

Komandu sastāvi.

Ludzas LATGOLS: Cibuļska Ilona, Cibuļskis Māris, Iščenko Ivans, Kairiša Velta, Kaupuša Iluta, Klementjeva Kristīne, Kušners Agris, Lastovka Igors, Narņickis Andrejs, Ostrovskis Ilmārs, Puncule Anita, Saukums Aigars, Strazds Aivars, Strazds Andris.

Apvienotā reģionu: Aleksūns Andris, Avotiņš Jānis, Desmitnieks Edgars, Desmitnieks Uģis, Bukeļskis Edvardas (Viļņa), Eikens Reinis , Elmeris Helmuts, Krastiņš Jānis, Laganovskis Artis (laikam 😊), Mickus Matīss, Reips Normunds, Sergejeva Daina, Siliņš Einārs, Skapsts Andris, Strautnieks Jānis, Švābe Guntars.

Jūrmalas SK (ar nedaudz piešprici): Čačs Artūrs, Dumarāns Ivars, Gabrāns Normunds, Jaunpujēns Guntars, Karloviča Linda, Mežals Andrejs , Minka Agris, Pambakers Olivers, Rusaiks Armands, Skadiņš Ojārs, Strazdiņš Armands , Šaulīte Inga, Štelfs Edgars, Tervids Pēteris, Tukāns Uldis, Veinberga Larisa.

Pēcvārds, jeb nedaudz par to pašu:

Tā nu sanācis, ka, ja neskaita Olaines DĪVU pludmales handbolu, tad kopš marta 2. dekādes sākuma handbolistu saime bija nolikta “sēdēt mājās”. Pa laikam diskutēju ar paziņām, draugiem un dzirdu teikumu – nu, nekas, pasēdēsim te pāris gadus mājās, tad jau redzēs. Galvenais, lai nebūtu kā … (un te visādas versijas). Protams, no mājās sēdēšanas pārsvarā nemirst, taču – vai tas ir tas, ko patiesi vēlamies, vai iemainīt draugus pret relatīvu “drošību” ir tas, kas mūs priecē? Mani noteikti nē!

Un, apnicis man tas “politkorektums”, tāpēc atļaušos pateikt skarbāku vārdu: “Jokele mene, ja 1 reizi gadā nevar atrast laiku un atbraukt uz pasākumu – kas tie tādi par rokas bumbistiem (handbolistiem). Nu, ja nu Jūs vienīgi ticat tām pasakām par milzīgo, biedējošo, ugunsspļaujošo pūķi, un vēl citām pasaciņām savos 35+, 45+ un 55+ gados 😊 .

Sponsori Baldonei: Vēlreiz paldies Baldones Sporta Kompleksa vadībai par iespēju šo pasākumu iekļaut programmā. Paldies Edgaram Brigmanim, ka piekrita sacensībām, kuras neviens nebija redzējis. Alusdarītavai "Brālis" un GMT Beauty par sarūpētajām balvām. WATERMELON- prezentreklāma par operatīvu, kvalitatīvu un draudzīgu kreklu izgatavošanu.

Teksta autors: Normunds Reips