Dobeles “Tenax” Igaunijā spraigā cīņā piedzīvo pirmo zaudējumu šosezon

Latvijas čempioni Dobeles TENAX handbolisti pirmie no četrām Latvijas komandām jaunajā Baltijas handbola līgā aizvadīja un aizvadīs spēles ar citu valstu komandām – sestdien un svētdien dobelniekiem Igaunijā spēles ar HC "Kehra/Horizont Pulp&Paper" (saīsinātajā versijā – vienkārši HC "Kehra") un "Viljandi HC". Pirmajā spēlē Kehrā diemžēl tika piedzīvots pirmais zaudējums šajā sezonā – 26:27 (14:13).

Dobeles TENAX pirms došanās uz Igauniju bija vienīgā komanda Baltijas handbola līgā (BHL), kura jaunajā sezonā vēl nebija zaudējusi ne punkta – 10 punkti 5 spēlēs. Trīskārtējiem BHL čempioniem (2006., 2011. un 2012. gadā) un 11-kārtējiem Igaunijas čempioniem viņu 20. sezona BHL sākās ne tik sekmīgi – divas uzvaras un 4 punkti 6 spēlēs. Taču tas nenozīmēja, ka dobelniekus gaidīja viegla pastaiga. Tikai statistiska nozīme bija arī tam, ka pēdējās savstarpējās spēlēs BHL ietvaros 2017./2018. gada sezonā TENAX uzvarēja abas reizes (33:29 mājās un 34:29 viesos).

Mājinieku līderi ir gan ilggadējais Igaunijas izlases spēlētājs Janars Mēgi (8 sezonas Aues klubā Vācijā gan 3. līgā, gan 2. bundeslīgā), gan Zaporožjes handbola audzēknis Vladislavs Naumenko (pagājušajā sezonā 5. rezultatīvākais regulārajā BHL čempionātā), gan Indreks Normaks, gan vēl viens ukrainis Dmitrijs Jankovskis, gan krievu vārtsargs Viktors Nikolajevs, gan pašmāju jaunie spēlētāji Sergio-Silvers Krēgimā un Dāvids Mamporia. No pamatspēlētājiem Kehras komandu sezonu starplaikā atstāja tikai Uvis Strazdiņš, kurš tagad spēlē Stokholmas AIK klubā Zviedrijā.

Gandrīz līdz pirmā puslaika vidum notika apmaiņa ar gūtiem vārtiem, bet tad TENAX pirmo reizi panāca divu vārtu pārsvaru – 7:5. Diezin vai tobrīd varēja iedomāties (nekas par to neliecināja), ka nākamo reizi bumba mājinieku vārtos ielidos tikai gandrīz pēc 8 minūtēm (7.56) – rezultāts tad jau bija 7:10 dobelniekiem par sliktu. Šajā laika nogrieznī redzētais diemžēl kļuva par raksturīgu iezīmi TENAX spēlē un tas galvenokārt izšķīra mača likteni – proti, pārāk daudz zaudētu bumbu, pārāk daudz kļūdu piespēlēs, pārāk daudz tā saukto (izmantojot tenisa terminoloģiju) nepiespiesto kļūdu. Un turklāt tieši visnepiemērotākajos brīžos.

Pirmo puslaiku tomēr izdevās uzvarēt ar 14:13, taču savainojumu dēļ laukumu atstāja Nils Miķelsons un Egils Politers. Miķelsons atgriezās laukumā tikai spēles beigās (guva svarīgus vārtus un jau pēc spēles laika beigām nopelnīja sarkano karīti), bet Politers spēlēt vairs nespēja. Tas noteikti ietekmēja Dobeles komandas sniegumu, taču ne jau tas ietekmēja, ka divas reizes varēja panākt 4 vārtu pārsvaru (pēc 17:14 un 18:15), jo abas reizes notika jau pieredzētais – vispirms nerealizēts ātrais uzbrukums, bet tad neprecīza piespēle. No ārējās līnijas vārtu regulāri guva tikai Māris Veršakovs. Gandrīz desmit minūšu nogriezni HC "Kehra" uzvarēja ar 6:2, izvirzījās vadībā, četras reizes panāca divu vārtu pārsvaru, taču galotnē izredzes uzvarēt bija abām komandām. 3.35 pirms beigām Viktors Tarasenko panāca 26:26. Tāds rezultāts bija arī priekšpēdējā minūtē, kad savu uzbrukumu sāka dobelnieki, taču vārtus gūt neizdevās. 42 sekundes pirms beigām 19 gadus vecais Mamporia guva savus 5. vārtus – 27:26 HC "Kehra" labā. 39 sekundes pirms beigām TENAX pieprasīja minūtes pārtraukumu, taču pēdējā uzbrukumā līdz metienam tikt neizdevās. Vēlāk jau bija daudz emociju…

Diezgan acīmredzami izpaudās spēļu trūkums TENAX komandai un vēl vairāk – nopietnu spēļu trūkums. Var tas patikt vai nepatikt, bet Latvijas virslīgā tādas spēles diemžēl var atrast tikai pret Rīgas "Celtnieku" (un "Celtnieks" – pret TENAX). Veršakovs guva 7/1 vārtus, bet vēl sešiem TENAX spēlētājiem – pa 3 vārtiem katram.

TENAX galvenais treneris Sandris Veršakovs:
– Pārāk bieži mūsu spēlē emocijas ņēma virsroku, pārāk sen mums nebija nopietnu spēļu, kas izraisīja vairākas papildus kļūdas, un tas viss izpaudās galarezultātā. Plus vēl dažas igauņu tiesnešu svilpes par labu mājiniekiem un ar to visu pietika, lai zaudētu. Taču ar visu to varējām un vajadzēja uzvarēt. Spēle Kehrā jau ir vēsture, jāskatās uz priekšu un jābrauc uzvarēt uz Vīlandi. Tur nebūs vieglāk, taču spēlei Kehrā vajadzētu mums palīdzēt nospēlēt labāk. Diemžēl diezin vai Vīlandē varēs palīdzēt Politers – viņam ir problēmas ar cirksni. Mača beigās Egils atgriezās laukumā, bet tūdaļ arī nogāja malā.

Svētdien TENAX tiksies ar Vīlandes komandu, kuras rēķinā ir 4 punkti 6 spēlēs. Ar šo komandu dobelnieki pēdējo reizi spēlēja 2017./2018. un 2018./2019. gada sezonās – trīs uzvaras un viens zaudējums. Iepriekšējos trijos gados Vīlandes komanda BHL bija uzvarējusi tikai 3 spēlēs no 30 – komandu pameta vairāki tās līderi (Karls Tooms, piemēram, šosezon spēlē kopā ar vārtsargu Artūru Kuģi Zviedrijas virslīgas komandā HC "Varberg"). Aizvadītajā sezonu starplaikā būtisks zaudējums sastāvā ir tikai viens – baltkrievs Andrejs Hapals devās uz Ziemeļmaķedonijas komandu GRK "Tikveš". Arvien lielāka loma ir jaunajiem spēlētājiem, starp kuriem īpaši izceļams 16 gadus vecais Hendriks Koks – viņš var būs gan saspēles vadītāja, gan kreisā insaida lomā un ar 43 gūtiem vārtiem pašreiz ir 4. rezultatīvākais visā BHL.

Visas BHL spēles var redzēt BHL You Tube kanālā.